Ampel 1800-talets andra kvartal Ryssland/Baltikum

527613

AMPEL, Nikolaus I, Ryssland/Baltikum, för ett ljus, brännförgylld brons och mässing, ringen med pressad växtdekor och krenelering av palmetter, kedjefästen av vädurshuvuden, kedjor i form av växtornement och avslutande krokar av ormar, skål i orangefärgat glas, botten med beslag av fleuronger, palmetter och växtornamentik, avslutande pinjekotte, höjd 87 cm

Takfästet borrat, smärre lagningar och enstaka mindre dekorbortfall

Belysning, Ljuskronor, Selected

Budhistorik (8 bud)
3887672
12 000
3887665
11 000
3887564
7 200
3886390
6 000
3871400
5 200

Slutpris SEK:
12 000
1 172 EUR, 1 372 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.