Konsolbord empire 1800-talets första hälft

527579

KONSOLBORD, empire, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, bemålad träskiva, sarger med palmetter, pärlstav och fascessknippen, uppburet av bevingad grip, marmorerad fotplatta, höjd 79, 72 x 39 cm

Slitage, ställvisa förgyllningsskador och lagningar, skivan med påbörjad renovering, fotplattan med senare bemålning samt något kortad på höjden

Möbler, Soffbord, sidobord, Selected

Rum 20

Budhistorik (12 bud)
3886919
15 000
3886918
14 500
3886916
14 000
3886915
13 500
3886913
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 466 EUR, 1 715 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.