Hörnbord sengustavianskt Gottlieb Iwersson

527528

GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784), hörnbord, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad massiv mahogny, brännförgyllda beslag, konturerad skiva, sargen med lister och lins, träskuren pärlstav, benanfanger med linser, kannelerade ben med svarvade balusterformade avslut, fothylsor i mässing, höjd 82,5 66 x 46,5 cm

LITTERATUR: Ernst Fischer: Gottlieb Iwersson, Göteborg 1916, bild 37 & 45, jämför bord av Gottlieb Iwersson
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 204f, jämför salongsbord av Gottlieb Iwersson

Smärre komplettering och lagningar, skivan med mindre urtag, en fothylsa saknas

Möbler, Soffbord, sidobord, Selected

Rum 12

Budhistorik (13 bud)
3886788
19 000
3885112
18 500
3880874
16 500
3871634
16 000
3871375
11 000

Slutpris SEK:
19 000
1 913 EUR, 2 174 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.