Byrå senbarock 1700-talets första hälft

527525

BYRÅ, senbarock, sannolikt stockholmsarbete, fanerad med jakaranda och valnöt, brännförgyllda mässingsbeslag, uppsats med lådor och fack, inläggningar av friser och fält, tre lådor, volutformade ben, främre benen med fothylsor av mässing i form av klövar med akantus, höjd 102, 117,5 x 68 cm

Slitage, smärre skador, lagningar och fanérkompletteringar, skivan delvis omfanerad, två mindre lås saknas

Ändringar/tillägg
Nycklar finns att hämta i utlämningen

Möbler, Skåp, byråer, Selected

Rum 18

Budhistorik (15 bud)
3887179
13 000
3887177
12 500
3887169
12 000
3887167
11 500
3887165
10 000

Slutpris SEK:
13 000
1 270 EUR, 1 486 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.