Spegel 1700-talets andra hälft

526422

ANDERS MALMQVIST (spegelmakare i Kalmar 1773-1779) tillskriven, spegel, gustaviansk, dekor i papier maché, framtagen originalförgyllning, krönt av krona och räfflad sköld med G (Gustav III), korslagda kärvar, nedre sargen med lagerfestonger, kvicksilverfolierade glas, 76 x 34,5 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 175, jämför spegel signerad av Anders Malmqvist

Slitage, torrsprickor och retuscher, smärre lagningar, något maskstungen

Speglar, Selected

Rum 4

Budhistorik (5 bud)
3886911
12 500
3870554
12 000
3870552
11 500
3870520
6 800
3870132
1 700

Slutpris SEK:
12 500
1 259 EUR, 1 430 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.