Festskrift till Johannes Rudbeck i praktband

525999

FESTSKRIFT TILL JOHANNES RUDBECK I PRAKTBAND. COLLIJN, ISAK m. fl. Bibliografiska studier tillägnade friherre Johannes Rudbeck på hans femtioårsdag den 7 mars 1917. Stockholm, 1917.
4:o. 295 x 215 mm. 92, (1, 1 blank, 1) s. Med porträtt och planscher. Enastående vackert grönt helmarokängband med guldornerad rygg med upphöjda bind, slösande rikt guldornerade pärmar med yttre och inre denteller, helt guldsnitt och medbundet omslag (G. Hedberg). Per Hiertas namnteckning på försättsbladet och det medbundna främre omslagets baksida. Tryckt i 150 numrerade exemplar, varav detta är nummer 4.

Bidrag även av Anders Grape, Emil Hannopver, Per Hierta, Hans Loubier, Gustaf Rudbeck, Arthur Sjögren. Med en förteckning över J. Rudbecks utgivna skrifter 1889-1916, upprättad av Per Hierta.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

Böcker/Kartor, Bokband

Monter 20

Budhistorik (41 bud)
3890289
5 000
3890321
4 800
3890289
4 600
3889934
4 400
3888869
4 200

Slutpris SEK:
5 000
489 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.