Vackert bundna festskrifter om bokväsen, 4 vol.

525992

VACKERT BUNDNA FESTSKRIFTER OM BOKVÄSEN (4). BERG, RUBEN G:SON m. fl. Bibliografiska och personhistoriska studier tillägnade Gustaf Bernström 19 15/1 27. Stockholm, 1927.
4:o. Rödbrunt halvmarokängband med guldornerad rygg med upphöjda bind, marmorerade pärmpapper med gulddekorlinjer, övre guldsnitt och medbundet omslag (G. Hedberg). I kassett. Tryckt i 25 numrerade exemplar, varav detta är nummer 2.
COLLIJN, ISAK m. fl. Bok- och bibliotekshistoriska studiert tillägnade Gustaf Bernström 19 15/1 47. Stockholm, 1947.
4:o. Brunt halvmarokängband med blind- ochguldornerad rygg med upphöjda bind, marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt och medbundet omslag (G. Hedberg). Tryckt i 50 exemplar.
LUNDAHL, CARL (red.). Pro novitate. Pars secunda. Festskrift utgifven af Svenska Bokhandelsmedhjälpare-Föreningen till minne af dess 25-åriga tillvaro 1888-1913. Stockholm, 1914.
4:o. Blindpressat helskinnband med upphöjda bind, helt guldsnitt och medbundet omslag (G. Hedberg). I kassett. Dedikation från Svenska B. M. F. till Arvid Hedberg på det medbundna främre omslaget.
SILFVERSTOLPE, GUNNAR MASCOLL. Bokbindare i Stockholm 1630-1930. Festskrift på uppdrag av Bokbindare-Mästare-Föreningen i Stockholm utarbetad av Gunnar Macoll Silfverstolpe. Stockholm, 1930.
4:o. Rött helskinnband med guldornerad rygg med upphöjda bind, guldornerade pärmar, helt guldsnitt och medbundet omslag (Nordiska Bokhandelns Bokbinderi). Tryckt i 600 exemplar.

Inalles 4 volymer.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

Böcker/Kartor, Bokväsen

Budhistorik (65 bud)
3888853
12 000
3888851
11 500
3888837
11 000
3888832
10 500
3888835
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 172 EUR, 1 372 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.