Spegel med konsolbord Empire Michaeli

521070

SPEGEL MED KONSOLBORD, mahogny, 1800-talets andra kvartal, Empire, Carl Fredrik Michaeli (1823-1853), Göteborg, signerad och daterad 1829, förgyllda och bronserade detaljer, dekor i form av koger med pil, fackla samt palmetter, konsolbordet med lyra flankerad av ymnighetshorn, spegelns höjd ca 197 cm, bordet 91 cm, total höjd ca 288 cm

Dekorbortfall, sprickor, slitage

Möbler, Övriga möbler, Speglar

Rum 21

Budhistorik (32 bud)
3830421
27 000
3830428
26 000
3830421
25 000
3830419
24 000
3830406
23 000

Slutpris SEK:
27 000
2 724 EUR, 3 235 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.