Peter Dahl

520842

PETER DAHL född 1934 Carl Michael Bellman: Fredmans Epistlar Bokverk med text och förord av Olof Byström och Sven Delblanc.85 färg och svart/vita litografier signerade av Peter Dahl. Bellmans handskrivna levnadsbeskrivning och 1790 års originalutgåva av Fredmans Epistlar i faksimiltryck. Verket, i två gröna portföljer, utfört 1984. Edition Galerie Aix, Stockholm.

2 blad saknas bl.a. Stolt stad, två blad ramade, bär med fuktfläck,

Kundcenter

Peter Dahl

Budhistorik (17 bud)
3825806
25 000
3825285
24 000
3825793
24 000
3825285
23 000
3825786
22 000

Slutpris SEK:
25 000
2 270 EUR, 2 438 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.