Myntbägare silver omkring 1700

520263

BÄGARE, silver, omkring 1700, inläggningar av 1600-talsmynt, stämplad Oels Schlesien (idag Olesnica, Polen), oidentifierad mästarstämpel, höjd 12 cm, vikt 240 g

Ytslitage, något skev

Silver

Budhistorik (44 bud)
3821258
24 000
3821256
23 000
3821256
22 000
3821254
21 000
3821255
21 000

Slutpris SEK:
24 000
2 345 EUR, 2 743 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.