Edwin Longsden Long, Spanish Lady with a Fan

514089

EDWIN LONGSDEN LONG (England 1829-1891): Spanish Lady with a Fan, signerad E Long, olja på duk, 63x50 cm.

LITTERATUR
Mark Bills, Edwin Longsden Long RA, London 1998, omnämnd på sidan 101 under "spanska influenser 1857-1873", katalognr 129

Retuscher, fläckar, smärre färgbortfall

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (18 bud)
3765219
32 000
3765115
31 000
3765212
31 000
3765115
27 000
3765110
26 000

Slutpris SEK:
32 000
3 229 EUR, 3 834 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.