Kaare Klint Faaborgstolen karmstolar 1 par

513693

KAARE KLINT, "Faaborgstolen", modell 9662, karmstolar, 1 par, Rud. Rasmussens Snedkerier, mahogny, med rygg i rotting, sits i skinn, etikettmärkta, sitthöjd 45 cm

Modellen formgavs i samarbete med Carl Petersen till Faaborg Museum, Danmark, 1914

Slitage, några märken på läder, en stol med några mindre skador på rotting, en stol med mer omfattande skador på rotting och något lösa fogar

Möbler, Stolar, Design

Rum 3

Budhistorik (32 bud)
3758918
18 000
3758936
17 500
3758918
17 000
3758932
16 500
3758918
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 816 EUR, 2 156 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.