Ampel 1800-talets andra kvartal Ryssland/Baltikum

513331

AMPEL, Nikolaus I, Ryssland/Baltikum, för ett ljus, brännförgylld brons och mässing, ringen med pressad växtdekor och krenelering av palmetter, kedjefästen av vädurshuvuden, kedjor i form av växtornement och avslutande krokar av ormar, skål i orangefärgat glas, botten med beslag av fleuronger, palmetter och växtornamentik, avslutande pinjekotte, höjd 87 cm

Takfästet borrat, smärre lagningar och enstaka mindre dekorbortfall

Belysning, Ljuskronor

Monter 29

Budhistorik (12 bud)
3751935
5 200
3751933
5 000
3749291
3748519
1 400
3748518
1 300

Slutpris SEK:
5 200
473 EUR, 546 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.