Per Ekström, oljemålning

513089

PER EKSTRÖM (1844-1935): Landskap med byggnader vid vatten - Segerstad, Öland, signerad och daterad P. Ekström Öland 1892, olja på duk, 71 x 137 cm

Proveniens: Inköpt direkt av konstnären, sedan dess i nuvarande ägarens familj

Smärre färgbortfall, krackelyrer

Konst, Äldre måleri

Per Ekström, oljemålning

Budhistorik (14 bud)
3751998
19 000
3750266
18 000
3746951
15 000
3746373
11 500
3745841
7 800

Slutpris SEK:
19 000
1 727 EUR, 1 995 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.