Badkarssoffa, gustavianskt stockholmsarbete

511775

BADKARSSOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, Erik Holms art, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, ryggkrönet med sköld och roskvistar, volutformade armlän, hörnfleuronger, sarger med kvistar och blommor, överkragade avsmalnande ben med kannelering, längd 247 cm; slitage, förgyllningsskador

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 88 jämför badkarssoffa av Erik Holm

Möbler, Soffor

Rum 11

Budhistorik (14 bud)
3762045
23 000
3762056
22 000
3762045
19 000
3761520
18 500
3761520
18 000

Slutpris SEK:
23 000
2 247 EUR, 2 629 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.