Design Josef Frank soffa för Firma Svenskt Tenn

506971

JOSEF FRANK, soffa, Svenskt Tenn, modellnummer 3031, formgiven på 1940-talet, klädd i grön sammet, tresitsig, höjd 83, längd 200 cm; mindre slitage

HISTORIK
Soffa 3031, även kallad Långsoffan, formgavs av Josef Frank på 1940-talet. Soffan designades ursprungligen som en specialbeställning till Kjell och Märta Beijers hem på Säby.

Klädsel med slitage

Möbler, Soffor, Design

Rum 22

Budhistorik (23 bud)
3678221
8 000
3685784
7 800
3678221
7 600
3677886
7 400
3676663
7 200

Slutpris SEK:
8 000
807 EUR, 958 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.