Design Inger Persson Specialauktion Keramik

496669

INGER PERSSON (född 1936), 3 st vaser, 2 skålfat, ljusstake, 5 skulpturer i form av elefanter, Rörstrand, glaserat stengods, monogramsignerade samt merparten Ateljé Sweden, höjd ca 6,5-29 cm

HISTORIK: Proveniens Ingenjör Gösta Westh var fabrikschef vid Gustavsbergs porslinsfabrik 1969-89. När Rörstrand och Gustavsberg slogs ihop till ett företag mellan 1987-89 blev han även platschef. Dessförinnan under hela 1960-talet var han fabriks- och produktchef vid AB Rörstrands Porslinsfabriker. På Gustavsberg fick han också, förutom fabrikschefsansvaret, ansvaret för alla konstnärer och att tillsammans med dem ta fram nya kollektioner både för privat marknad och offentlig utsmyckning. Han lärde känna Stig Lindberg mycket väl, som var konstnärlig ledare mellan 1971-1980, de blev även vänner privat, likaså med Lisa Larson. I sin roll som länk mellan konstnärer och VD samarbetade han mycket med Karin Björquist, Berndt Friberg och Margareta Hennix.

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Design, Specialauktion

Budhistorik (27 bud)
3680640
5 200
3680670
5 000
3680640
4 600
3680669
4 400
3680640

Slutpris SEK:
5 200
498 EUR, 585 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.