Tomte 1900-talets första hälft

499093

TOMTE, 1900-talets första hälft, bemålat gips, höjd ca 73 cm
Proveniens: Enligt uppgift stod tomten i Valdemarsviks bokhandel från 1940-50-talet fram till sent 60-tal. Bokhandeln ägdes av Valdemar Axelman.

Benen med lagningar/skador, färgbortfall, fot med nagg

Diverse, Hem

Rum 7

Budhistorik (22 bud)
3633034
1 600
3633025
3633033
3633025
1 400
3633032
1 300

Slutpris SEK:
1 600
163 EUR, 190 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Slakthusgatan 22
Växel tel 08-686 98 80

Helsingfors
Växel +358 9 35 426 700

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7
Baltzarsgatan 6

Antikskolan

» Läs mer