Ljuskrona 1800-talets andra hälft

492113

LJUSKRONA, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft, sannolikt Frankrike, Baccarat-typ, för 18 ljus, förgylld stomme, behängd med olikslipade prismor, stamglas, gjutna glasmanschetter delvis märkta Baccarat, höjd 105 cm

Elektrifierad, enstaka prismor och delar saknas, sprickor och nagg, smärre kompletteringar

Belysning, Ljuskronor

Rum 15

Budhistorik (13 bud)
3553303
32 000
3553297
31 000
3551512
29 000
3544296
28 000
3541468
27 000

Slutpris SEK:
32 000
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer