Tebord med motiv av Forsmark

485405

TEBORD, 1700-talets andra hälft, sannolikt tillverkat vid Rörstrand, bricka av fajans med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmarks bruk, märkt Forsmark, ställ i sengustaviansk stil, mahognyfanerat, kortsidorna med utdragbara ljusbrickor, beslag och hjultrissor i delvis förgylld mässing, höjd 73, 91 x 63 cm

LITTERATUR: Hans Frölich: Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sidan 118f, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland, Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm

Slott och herresäten i Sverige, Västergötland, Dalsland & Värmland, Malmö 1968, sidan 348, ett snarlikt tebord, tillverkat vid Rörstrand, med kvällsmotiv från Forsmark omnämnt på Värmlands-Säby

Brickan med lagningar, skador och slitage, stället senare, skador, enstaka delar saknas

Möbler, Soffbord, sidobord, Keramik/Porslin

Rum 7

Tebord med motiv av Forsmark

Budhistorik (17 bud)
3478273
24 000
3478142
20 000
3478138
15 000
3475278
10 500
3474523
10 000

Slutpris SEK:
24 000
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer