Max Ernst Festin edition 39/79

485359

MAX ERNST (1891-1976):
Pierre Hebey, Festin, bokverk med 12 färglitografier, till texter av Pierre Hebey, 1974, signerad och numrerad på titelblad Max Ernst och Pierre Hebey 39/79. Tryckta på Vélin d'Arches av Pierre Chave, Vence.,I. ca. 34 x 25 cm

Book with 12 color lithographs, 1974, signed and numbered on title page. In good condition.. Lacking signed and numbered extra suite;

LITTERATUR: Spies/Leppien 249

Bokkassett med bruksslitage, fläckar

Konst, Grafik, Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria

Kundcenter

Budhistorik (12 bud)
3479815
3 400
3479772
3 200
3479768
3478318
2 400
3478316

Slutpris SEK:
3 400
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer