Anna Munthe-Nordstedt olja på duk

485132

ANNA MUNTHE-NORSTEDT (1854-1936): Blomsterstilleben, signerad och daterad 18 aug 1928, på spännramen finns påskriften "Genom Herr landshöfdingen Bergströms godhetsfulla förmedlande till förmån för lapparna" olja på duk, ca 32x45 cm.

Proveniens; Karl I A J Bergström (1858-1937), bl a landshövding i Norrbottens län.

Konst, Äldre måleri

Rum 6

Budhistorik (14 bud)
3476851
13 500
3476778
13 000
3476778
12 500
3475978
12 000
3475978
10 000

Slutpris SEK:
13 500
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer