Fat Kina 1700-tal Imari

484844

FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), imari, dekor av sångfåglar vid pion och tall i emaljfärger, järnoxid samt guld, fleur de lisbård i kälningen, brättet med fingercitron och krysantemum, diameter ca 35 cm

Slitage, smärre nagg, tillverkningsmärken

Orientaliskt, Porslin

Monter 3

Fat Kina 1700-tal Imari

Budhistorik (12 bud)
3475778
2 800
3475476
2 600
3475777
2 600
3475476
2 400
3463768

Slutpris SEK:
2 800
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer