Spegel Carl Thim

484758

SPEGEL, 1800-talets första del, stockholmsarbete i empire, etikettsignerad Carl Thim (CT., spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm 1818-1834), förgylld, delvis bemålad dekor i pastellage i form av bl.a. sfinxar och fyrfat, ca 136x75 cm

Senare bemålning, dekorbortfall, sprickor

Speglar

Rum 3

Spegel Carl Thim

Budhistorik (5 bud)
3473138
2 800
3460867
2 600
3460863
3457114
850
3456858

Slutpris SEK:
2 800
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer