Spegel transition

484244

SPEGEL, stockholmsarbete i transition, av Samuel Bomansson (spegelmakare i Stockholm 1756-1771), signerad SB, Stockholms hallstämpel 1779, träskuren delvis graverad dekor, bronserad, höjd ca 137x62 cm

Slitage, färgbortfall, senare glas och bronsering, lagningar

Speglar

Rum 13

Spegel transition

Budhistorik (26 bud)
3468765
9 600
3468776
9 400
3468765
9 200
3468771
9 000
3468765
8 800

Slutpris SEK:
9 600
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer