Dosa rokoko

484152

DOSA, silver, rokoko, 1700-talets mitt, locket med kartusch och figursceneri med inslag av förgyllning, sidorna med knäckar, fragmentarisk invändig förgyllning, botten med gåvoinskription "Minne af J.A. Scherman till dess bästa vän J.F. Blumer" (sannolikt handlaren Johan Fredrik B. född 1805, bosatt i Kristianstad), diameter 6 cm, vikt ca 81 g

Bottenplatta troligen 1800-tal

Silver

Visas på begäran

Dosa rokoko

Budhistorik (8 bud)
3468955
2 600
3465411
2 400
3460995
3460639
500
3457718
450

Slutpris SEK:
2 600
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer