Ljusstakar 1800-talets första hälft

484013

LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets första hälft, möjligen Baltikum, parställda, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons, i form av klassicerande atleter bärande ljuspipa, bas av marmor, höjd 24 cm

Smärre skador och lagningar, möjligen saknas två attribut, förgyllningen delvis bättrad

Diverse, Metall, Belysning

Monter 5

Budhistorik (24 bud)
3469292
14 500
3469286
14 000
3469239
13 500
3469230
13 000
3469181
12 500

Slutpris SEK:
14 500
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer