Leica M3 med objektiv

483199

LEICA M3, kamerahus, nr 730328, 1955, Leitz Visoflex med objektiv Elmar 1:3.5/65, objektiv Hektor f=13,3 cm, 1:4,5, nr 1239425 med bälg och släde (förlängning medföljer), objektiv Telyt 1:4/200 nr 1888847, Leitz ljusmätare, Leitz extra bälg, 2 st stativ, 2 väskor, väskdelar, bok "Das Leica buch", mm medföljer
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim

Funktioner ej testade, bruksslitage, (bit av ytfolio baktill saknas)

Diverse, Kameror, fotoutrustning, Nautica/Technica

Leica M3 med objektiv

Budhistorik (17 bud)
3468949
8 400
3468943
8 200
3468940
8 000
3468938
7 800
3468935
7 600

Slutpris SEK:
8 400
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer