Arne Jacobsen akvarell

483190

ARNE JACOBSEN (1902-1971): Landskap, Bohuslän, akvarell, ca 62x72 cm
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim

Skadat glas, vågigt papper, färgskrftningar

Tavelvagn 3

Arne Jacobsen akvarell
Budhistorik (9 bud)
3468957
3468947
3468942
600
3468936
550
3468837
500

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer