Teservis tekanna Palshus resp Rörstrand

483183

TESERVIS, 3 dlr, Palshus, Danmark, 1900-talets andra hälft, stengods, grön harpälsglasyr, handtag i rotting, tekannans höjd exkl handtag ca cm, medföljande tekanna, Stålhane, Rörstrand (2:a sortering)
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen. Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik

Budhistorik (18 bud)
3468802
1 300
3468789
3468799
3468789
3468798
950

Slutpris SEK:
1 300
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer