Krus precolumbianskt

481028

KRUS, lergods, precolumbianskt, Lambayeque, höjd ca 24 cm
PROVENIENS: Torsten Stanley Bengtsson. Bengtson var ledamot av Sveriges Riksdags första kammare 1950-1970, och var Centerpartiets gruppledare i första kammaren 1958-1970. Han var också ledamot i den nya enkammarriksdagen 1971-1982. Han varförste vice talman 1971-1979. Han var också FN-delegat 1952-1982 och ledamot av riksbanksfullmäktige 1961-1982 (ordförande 1976-1982).

Nagg

Etnografica

Krus precolumbianskt

Budhistorik (11 bud)
3473681
3473535
3472978
950
3472456
3472290
750

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer