Ljusstakar Alexander I sannolikt S:t Petersburg

480108

LJUSSTAKAR, 1 par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, i den egyptiserande stilen, brännförgylld brons, fotplatta med palmettbård mot pikerad botten, slät avsmalande pelare på fötter, krönt av huvuden med egyptiserande huvuddok, urnformad ljuspipa med palmetter, lösa manschetter, höjd 21,5 cm

LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 146, jämför ljusstakar från omkring 1800 i Versailles

Upphovet till den spektakulära modellen härrör från Paris och brukar ibland tillskrivas Claude Galle, men till skillnad mot de traditionella franska förlagorna, som brukar vara brännförgyllda och mörkpatinerade är detta par helt brännförgyllda. Bronsgjutaren Andrei Schreibers verkstad i S:t Petersberg tog upp tillverkningen av bronser efter parismästarnas förebilder. Dekorelement såsom bottenplattans palmettbård förekommer i kandelabrar, ljusstakar och amplar tillverkade av Schreiber. Även gjutkvalitén har en större tyngd än de franska varianterna.

Slitage, en pelare med obetydlig äldre lagning

Diverse, Belysning, Metall

Kundcenter

Budhistorik (11 bud)
3473275
12 500
3471589
3 800
3471217
3 600
3469681
3 400
3466645
3 200

Slutpris SEK:
12 500
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer