Johann Heinrich Wilhelm Tischbein, Porträtt av dam

479726

JOHANN HEINRICH WILHELM TISCHBEIN (Tyskland 1751-1812?): Porträtt av furstlig dam, signerad och daterad Tischbein 1788, olja på duk fäst på pannå, 66x53 cm.

Dubblerad duk uppklistrad på pannå, krackeleringar, retuscher

Konst, Äldre måleri

Rum 6

Budhistorik (34 bud)
3477072
31 000
3477064
30 000
3477054
29 000
3474965
28 000
3477042
27 000

Slutpris SEK:
31 000
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer