Märta Mååa-Fjetterström, "Rutmattan", matta

478901

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Rutmattan", matta, formgiven 1931, rölakan, signerad MMF, tillverkad före 1942, 290 x 210 cm

saknar fransar, jämt slitage, mindre lagning

Mattor/Textilier, Design

Märta Mååa-Fjetterström,

Budhistorik (22 bud)
3476843
25 000
3476835
24 000
3476842
23 000
3476835
22 000
3476757
21 000

Slutpris SEK:
25 000
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer