Fartygsmodell fullriggare

478258

FARTYGSMODELL, "Dannebrog", 1900-talets början, fullriggare, 38 kanoner, 2 landstigningsbåtar, delvis med inredning, polykrom bemålning, riggad, på stativ, l.ö.a. ca 146, höjd på stativ ca 126 cm

Sprickor, ytskador, mindre dekorelement saknas. Medföljer kopia av intyg från Handelskammaren förordnad samt stick med bilder

Nautica/Technica, Diverse

Rum 15

Fartygsmodell fullriggare

Budhistorik (14 bud)
3475953
6 000
3475951
5 400
3475950
5 000
3475948
3475947
3 800

Slutpris SEK:
6 000
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. För information om transport kontakta kundcenter.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer