Flintlåspistol av Daniel Ross Skottland

455001

FLINTLÅSPISTOL, Skottland, signerad Ross Edinburgh (Daniel R. 1815-39), avskruvbar pipa, med proof-stämpel och numrerad 4 liksom stommen, stomme i mässing med graverad dekor, boxlås med säkring, dold avtryckare, valnötskolv med inläggningar av silvertråd, längd 15 cm

Vapen/Medaljer

Monter 18

Budhistorik (19 bud)
3499288
8 400
3499210
8 200
3499210
8 000
3499287
7 800
3499210
7 200

Slutpris SEK:
8 400
882 EUR, 1 092 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.