Igge Karlsson oljemålning

475761

IGGE KARLSSON (1932-2009): "Telefontornet sett från Konstfack", signerad och daterad K 1950, olja på träplank, ca 48x82 cm

Telefontornet var ett fackverkstorn i stål på taket på Allmänna Telefonaktiebolagets hus vid Malmskillnadsgatan 32 i Stockholm, byggdes 1887 och revs 1953

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Rum 6

Igge Karlsson oljemålning

Budhistorik (18 bud)
3390879
3 200
3390877
3390876
2 800
3390689
2 600
3390874
2 600

Slutpris SEK:
3 200
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer