Rysk lackask

475688

LACKASK, 1900-tal, Palekh Laquer Art, handmålad, motiv med ryttare till häst, signerad Butsanov, undersidan märkt Made in USSR, höjd 4, 8x6 cm, kvitto medföljer

Den lilla staden Palekh ligger 350 kilometer österut från Moskva. Palekh var tidigare ett centrum för ikonmålning och som sådan nämns flera gånger i dokumenten från 1700-talet.
Efter revolutionen 1917 krävde de nya tiderna andra teman och ämnen än de religiösa. Dekoren fick bönder och revolutionära teman som motiv, en återspegling av folkets hjältar, skördar, fiske, jakt, cirkeldans och glädje.
Från början tog Palekhs målare inspiration av folkmotiv och poesi från Pushkin, Lermontov, Gorky och andra. Sortimentet av artiklar var väldigt brett: broscher, burkar, askar, cigarettfodral, snusaskar, pulverlådor, paneler, handskfack och så vidare.
För att överföra erfarenheten från gamla mästare till unga begåvade människor 1933 öppnades Palekh Art School.

Palekh Colleges akademiker från slutet av 60-talet och början av 70-talet påbörjade en väckelse genom att vända tillbaka till källorna till Palekh. Denna generation har i många avseenden banat vägen för den framtida utvecklingen.Tillströmningen av begåvade ungdomar lovar ytterligare utveckling och välstånd i Palekh Art.

Locket med smärre slitage

Konst, Modernt måleri, Diverse

Rysk lackask

Budhistorik (9 bud)
3390159
3389790
3390158
3389790
650
3386151
600

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer