Salongsgrupp i nyrokoko tillverkad i valnöt

475221

SALONGSGRUPP, 8 dlr, nyrokoko, 1800-talets slut, valnöt, skuren dekor, bestående av: soffa, 2 st taburetter, 4 st stolar, salongsbord, etikettmärkta C.E Jonsson Stockholm, soffans längd 140, bordets höjd ca 77, 86x70, sitthöjd ca 45 cm

Proveniens: Inköp av direktören S.H Ödmann och hans fru Sigrid Lindqvister år 1895, ursprungligen stått i förmaket i deras bostad på Engelbrektsgatan Stockholm

Medföljer handlingar och fotografier från lägenheten finns att avhämta vid Utlämningen

Slitage, soffa och en stol med skador i stoppning, en med påbörjad omklädning, tyg med fläckar och skador

Diverse

Rum 18

Budhistorik (14 bud)
3395428
3 200
3395420
3395418
2 800
3395417
2 600
3395415
2 400

Slutpris SEK:
3 200
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer