Kollektkista 1600-tal

473353

PENNINGKISTA, 1600-tal eller äldre, Sydeuropa, sjöfynd, beslag i smide, spår av bemålning, höjd ca 66, 108x48 cm
PROVENIENS: Hemtransporterad av greve Mörner från Italien med häst och vagn under 1800-talet. Kistan har, enligt uppgift, stått i bland de medeltida föremålen i Cedergrenska Tornet. Föremålet såldes på grevens husauktion (tidigt 1970-tal, Tornet i Stocksund), i regi av Stockholms Auktionsverk.

Senare inredning, skador, nycklar saknas

Möbler, Övriga möbler

Rum 5

Kollektkista 1600-tal

Budhistorik (57 bud)
3370919
8 400
3370914
8 200
3370907
8 000
3370901
7 800
3370900
7 600

Slutpris SEK:
8 400
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer