Spegel stockholmsarbete Wahlberg

472604

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad EW (Erik Wahlberg, spegelmakare i Stockholm ca 1760-1811), Stockholms hallstämpel 1792, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, delvis bemålad, infälld bemålad gipsplakett, ca 143x65 cm

Senare bemålning, senare glas, smärre ytskador och sprickor, enstaka dekorbitar saknas

Speglar

Rum 4

Budhistorik (14 bud)
3368195
5 600
3368194
5 400
3367987
5 200
3368193
5 000
3367987
4 800

Slutpris SEK:
5 600
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer