John Ekman 1920 oljemålningar

433995

JOHN EKMAN (tillskriven, 1880-1949) 2 st, Landskap, monogramsignerade samt 1 signerad och dedikerad "Till Lars ...från John Ekman", daterade 1920, oljemålningar 34x31 resp 29x32 cm

John Ossian Ekman, född 15 november 1880 i Stockholm, död 24 november 1949 i Göteborg, var en svensk skådespelare.
Ekman utbildade sig först till konstnär under Richard Bergh.
Bland Ekmans scenroller märks Per Gynt, Gert Bokpräntare i Mäster Olof, Jean i Fröken Julie, Maurice i Brott och brott, Bast i Livet i våld, Guido Colonna i Monna Vanna, Potemkin i Katarina den stora, Terekhine i Rost, Brotskij i Breven med utländska frimärken samt Daniel i Han som fick leva om sitt liv.

Fack 29

John Ekman 1920 oljemålningar

Budhistorik (3 bud)

3011456
3011086
3008225

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer