Klassiskt fällbord Johan Nils Asplinds

433898

FÄLLBORD, omkring 1800, målat på Rådman Johan Nils Asplinds (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820) verkstad, svartmålat, balusterformad pelarfot på tre ben, delvis bronserat, dekor av polykrom figurscen, kantdekor av meanderbård, höjd ca 75, 48x48 cm

Skivan med ytslitage, skador, färgbortfall

Möbler, Övriga möbler, Allmoge

Rum 1

Budhistorik (12 bud)
3016187
6 800
3015650
6 600
3015650
5 600
3014049
5 400
3013248
5 200

Slutpris SEK:
6 800
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer