Göran Folcker akvarell gouache

433679

GÖRAN FOLCKER (1920-2000): "Intermedia I", signerad och daterad -62, akvarell-gouache, ca 36,5x47 cm

Proveniens: Tore A Jonasson samling Stockholms auktionsverk 2016

Utbildning: Som 19-åring kom Folcker in på Konstakademien och gick där från 1939 till 1944. Han upptog även studier i Frankrike, Spanien, England, Holland, Italien, Grekland, Sovjet, Egypten och Marocko.

Carl Milles systerson Göran Folcker bodde i sin tidiga ungdom 13 år på Millesgården på Lidingö. Den ständigt frånvarande morbror Carl Milles var tacksam för att hans syster ville bo där med sonen Göran. Däremot tyckte han inte alls om att det vid sidan av familjen där även bodde ett större antal av Görans unga konstnärsvänner. Flyttlasset gick därmed till Vaxholm där Folcker bodde i över 50 år.

"Vaxholm är världens bästa stad, tycker Göran Folcker, som stavar Waxholm och skildrar skärgårdslandskapet kring Vaxholm" (Svenska Dagbladet 29 november 1970). Han ger sin kärleksförklaring till skärgårdstaden i en rad oljor och akvareller. Folcker var aktiv i Vaxholms kulturförening och fick som första konstnär i uppdrag att inreda Waxholmsbolagets fartyg M/S Skärgården.

Utställningar i urval: Separatutställning. - Gummessons 1955, Färg och Form 1957, 1963, Konstnärshuset 1961, Galerie Doktor Glas 1969-70, Galerie Moderne 1984. Samlingsutställning. - Galleri Samlaren 1954 och 1958, Moderna Museet 1959 och 1960, 22:a Akvarellbiennalen i New York 1963, Galleri 66 i Kassel 1972, Kulturhuset 1975, Scandinavian today, USA 1982, Höstsalong 80 års jubileum 1984. Göran Folcker är representerad i Nationalmuseum, Moderna Museet, Arkivmuseet i Lund mm

"Jag har brutit mig loss från Vaxholm och gett mig ut på sjöröveri med ögonen i skärgården. Folcker hade upptäckt grodmännen som pluppar upp ensamma eller på rad, som ett slags vattenväsen, kanske som näcken i ny skepnad. "Jag saboterar det gängse skärgårdsmåleriet med grodmännen. Mycket är målat på förvår och förhöst. Då blir det en kopiös ödslighet ute i skärgården med tomma fallfärdiga bryggor, obefarna vattenytor, övergivna badhus, ett slags parklandskap i vattenmiljö" (Dagens Nyheter 18 november 1972).

"Mitt i detta trygga landskap dyker det upp oroande svarta prickar. Dykare sticker upp sina cyklopögon i vattenbrynet som bevakningsmän, en hotbild växer fram. De glider fram under vattnet och har människorna under kontroll. Ubåtar smyger förbi, torpedbåtar skymtar i fjärran, de hör inte till idyllen" (Aftonbladet 23/11-72). Här finns ett starkt socialt patos, där relationen mellan människor och samhällets maktutövare skildras.

Tavelvagn 15

Budhistorik (2 bud)

3012868
500
3005618

Slutpris SEK:
500
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer