Reijmyre Carlgren/Sjöberg vinglas "Slottet"

433350

REIJMYRE GLASBRUK, "Slottet", vinglas, 12 st., design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerad av 1700-talsglas, klarglas med driven kant, ben med luftblåsa, höjd ca 16 cm

PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk
Skador: Glasen är handgjorda med driven kant och kan därför variera något i höjd och form

Glas, Servisglas

Reijmyre Carlgren/Sjöberg vinglas

Budhistorik (23 bud)
3009419
2 800
3009692
2 600
3009419
2 400
3009520
3009419

Slutpris SEK:
2 800
Utropspris SEK:
1 800

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer