Yngve Berg porträtt Elin Wägner

433291

YNGVE BERG (1887-1963): (2+1 st) Porträtt av Elin Wägner enligt påskrift, 2 signerade och daterade Yngve 43, rödkrita och blyerts, varierande mått

HISTORIK:
Elin Matilda Elisabet Wägner, (född 1882 i Lund, död 7 januari 1949) var en svensk författare, journalist och feminist. Hon var ledamot av Svenska Akademien från 1944.
Wägner brukar räknas till de så kallade tiotalsförfattarna och ingick i Fogelstadsgruppen. Mest känd har hon blivit för sitt engagemang för kvinnlig rösträtt och för att hon var med och grundade Rädda Barnen år 1919. Wägner blev ledamot av Samfundet De Nio 1937 och av Svenska Akademien 1944. Hon var verksam som skribent vid Tidevarvet (1923-1936).

Oramade, veck

Konst, Teckningar

Rum 9, Vagga 4

Budhistorik (1 bud)

3010988
2017-01-15 19:27:26

2017-01-15 kl 21:21
Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer