Takarmatur Josef Frank

433159

JOSEF FRANK, takarmtur, Svenskt Tenn, modell 2353, för 6 ljuspunkter, mässing, höjd ca 24 cm

Historik: Josef Frank ritade taklampa 2353 för sitt eget företag Haus & Garten i Österrrike, på 1920-talets slut. Den första modellen av lampan hänger fortfarande kvar i "Villa Beer", ett av de hus som Frank ritade i Wien. Ritningen av taklampan tog Frank med sig till Sverige 1933 där han började arbeta för Svenskt Tenn.

Slitage, takfäste saknas

Ändringar/tillägg
takfäste saknas

Belysning, Taklampor, Design

Rum 7, Hylla 8

Takarmatur Josef Frank

Budhistorik (17 bud)
3007612
4 800
3004251
4 600
3004251
4 400
3005733
4 200
3004251

Slutpris SEK:
4 800
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer