Peristerium 1100/1200-tal

432965

LOCK TILL PERISTERIUM, eucharistiduva, 1100/1200-tal, Limoge Frankrike, locket har ursprungligen suttit på en duva i koppar med dekor i emalj och med förgyllda detaljer, locket har en ciselerad dekor i form av cirklar varav det största innesluter ett kors, locket bär rester av ursprunglig brännförgyllning, vridmekanismen för att låsa locket finns kvar, höjd ca 10 största bredd 8,5 cm.

Bruks och åldersrelaterat slitage.

Diverse

Monter 10

Peristerium 1100/1200-tal

Budhistorik (4 bud)

3005422
3003941
850
3003940
650
2997327

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer