Nils Söderberg Tema

430960

NILS SÖDERBERG (1903-1970): Komposition i svart och gult, 1960-tal, signerad Nil' Söderberg, olja på pannå, ca 136x57 cm

Nils Söderberg föddes den 26 augusti 1903. Intresset för måleriet började redan i tidig ålder, som 14 åring gjorde han sina första oljemålningar. 1922 reste den unge konstnären till Wien för att studera konst under professorn Hermann Grom-Rottmayer. Efter två år i Wien kom Söderberg tillbaka till Sverige och gifte sig med Elly Spitz och fick kort därefter dottern Mona. Familjen flyttade några år senare till byn Bäck i Valbo samhälle en knapp mil utanför Gävle. Söderberg kom att bli Gästrikland troget livet ut, både som konstnär och som boende i Valbo. Under sin konstnärsperiod kom han att bli en centralfigur inom den gästrikländska konsten. Från sin debut vid 22 års ålder till sin död 44 år senare försörjde sig Nils Söderberg på sin konst, han kom att varva friluftsmåleriet med beställningsporträtt och blomsterstilleben.

Genom auktionens målningar kan man följa hur Nils Söderbergs konstnärskap förändrade sig under hans levnad. "Trädgårdsmästaren" från 20-talet, Gävlehamn från 1933, vinterlandskapet från 1939, 40-tals motiv från Valbo och även de senare karga landskapen från 60-talet.

Auktionen innehåller även ett antal verk av svärsonen Björn Forsman.

Samtliga verk har varit i familjens ägo fram tills nu.

Nils Söderberg Tema

Budhistorik (25 bud)
3028336
3028335
1 900
3028332
1 800
3028330
1 700
3028328
1 600

Slutpris SEK:
202 EUR, 240 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.