Mea Lindeberg Bermudas

411821

MEA LINDEBERG (1869-1947), "Korallref Bermudas", monogramsignerad och daterad ML 193?, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 16x33,5 cm;

HISTORIK:
Våren 1932 företog Mea i sällskap med en syster och svåger en kryssning med "Gripsholm" till Västindien. Den resan resulterade i många små olje- och akvarellskisser gjorda både under gång och då fartyget låg i hamnarna, bl a Port of Spain, Kingston, Havanna, New York. Hon uppmärksammades av medpassagerarna inte bara för sin flit med skissblock och målarskrin, utan också för sin personliga klädstil. Över egenhändigt sydd klänning i enkel modell - med ärm ā la artistrock - hade hon nästan alltid en rak trekvartslång virkad eller stickad färgstark väst, gärna röd eller gul. Det berättas att vid förberedelserna till en maskeradfest ombord någon sa: "Om fru Lindeberg bara tar av sig västen så är det ingen som känner igen henne." Källa: http://www.bohusgillet.se/Lindeberg.htm

Smärre färgbortfall

Monter 32

Mea Lindeberg Bermudas

Budhistorik (11 bud)
2802213
1 800
2798653
1 700
2798653
1 600
2802102
2798653
1 400

Slutpris SEK:
1 800
189 EUR, 234 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.